Národní kolo YPEF 2025

Ve dnech 5. a 6. června 2025 se v malebném prostředí zámku a arboreta v Kostelci nad Černými lesy uskutečnilo národní kolo 15. ročníku prestižní mezinárodní soutěže Mladí lidé v evropských lesích – Young People in European Forests (YPEF), kterou v České republice organizuje Česká lesnická společnost, z. s. Záštitu nad organizací národního kola převzala opět Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze. Letošní ročník zaznamenal historicky nejvyšší účast. Do soutěže se zapojilo celkem 686 tříčlenných družstev, tedy 2004 soutěžících ze základních a středních škol z celé České republiky. V kategorii mladších žáků soutěžilo 424 družstev (1 252 žáků) a v kategorii starších žáků 262 družstev (752 žáků).

Číst dál: Národní kolo YPEF 2025

Odborná exkurze do Polska

Ve dnech 30.5.-1.6. 2025 byla uspořádána odborná exkurze do několika lesnických oblastí Polska. Akce vznikla na základě pozvání kolegů z regionálního ředitelství polského státního lesního podniku Lasy Państwowe ve Štětíně. Během celkem 3 dnů se účastníci exkurze/workshopu ve větší míře seznámili s borovým a bukovým hospodářstvím, zejména pak v kontextu vysokého turismu a geografické poloze některých navštívených lesních porostů na mořském pobřeží. 

Číst dál: Odborná exkurze do Polska

Pěstování a výchova březových porostů vzniklých přirozeným způsobem na kalamitních holinách

Vážení kolegové, 

    dovolujeme si rozšířit informaci o pracovním odborném semináři České komory odborných lesních hospodářů, který se bude týkat pěstování a výchovy březových porostů vzniklých přirozeným způsobem na kalamitních holinách. Seminář se koná již 22.5. 2025 v prostorech NZM Ohrada a v nedalekých lesních porostech. Odborným garantem akce je Ing. Jiří Pohan (ČKOLH).

Podrobnosti v příloze: 

Ohlédnutí za odborným seminářem „140 let služby hrazení bystřin na území ČR“

Ve dnech 22. a 23. května 2025 proběhl v Rejhoticích, v podhůří Jeseníků odborný seminář s názvem 140 let služby hrazení bystřin na území ČR. Organizátorem akce byla Česká lesnická společnost, z. s. zastoupená místopředsedou Romanem Bystrickým a tajemníkem Jakubem Brichtou. Akce se konala za podpory Ministerstva zemědělství a Lesů České republiky, s. p. Odborným garantem byl Karel Zlatuška  (FLD ČZU v Praze). Jednalo se o seminář přesunutý ze září 2024 z důvodu katastrofálních povodní, která postihla nejen Jeseníky několik dní před plánovaným termínem. Akce se zúčastnilo celkem téměř 60 odborníků z lesnické praxe. Mezi účastníky byli nejpočetnější zástupci LČR, s. p., pracovníci projekčních a dodavatelských firem v daném oboru, správci toků různých povodí, pracovníci obecních a městských úřadů. Akce se nicméně účastnili také odborníci ve výslužbě a řada osob z dalších odvětví. Výrazným přínosem semináře byly vystoupení přednášejících ze zahraničí.

Číst dál: Ohlédnutí za odborným seminářem „140 let služby hrazení bystřin na území ČR“

S LESNÍKEM DO LESA 2025

Česká lesnická společnost, z. s. pokračuje v tradičním projektu lesní pedagogiky pro kolektivy základních škol, započatém Nadací dřevo pro život. Osvětový projekt, jehož ideou je seznámení žáků základních škol s běžnými lesnickými úkony, se odehrává v lesním prostředí, za přítomnosti lokálních lesníků. Velký důraz je kladen na praktickou výuku, která je zde realizována skutečnou prací v lese. 

Číst dál: S LESNÍKEM DO LESA 2025

Odborná pochůzka: Hospodaření Arcibiskupských lesů a statků Olomouc v oblasti Rychlebských hor

V rámci pravidelné série každoročních terénních pochůzek se letos 13. května tato akce uskutečnila v Rychlebských horách na majetku Arcibiskupství Olomouckého, které obhospodařuje společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL, s.r.o.).

Trasa vedla nejzajímavějšími lokalitami Javornického výběžku od Vápenné až po Račí údolí poblíž Javorníku. Jednotlivé ukázky byly zaměřeny na specifika hospodaření na polesí Vápenná. Velká variabilita stanovištních podmínek zde nabídla možnost ukázek a diskuze u řady aktuální otázek hospodaření. Od obnovy porostů na balvanitých svazích, přes obnovu rozsáhlých kalamitních ploch, chřadnutí smrku až po rozsáhlé vitální bukové porosty v optimu na vápencích. Závěr tvořila turisticky atraktivní lokalita Čertovy kazatelny nad Račím údolím. Všemi ukázkami se prolínala problematika škod zvěří a myslivosti, která je zde řešena ve vlastní režii a je již výrazně patrný výsledek v omezování poškození porostů. Bohatá, neformální diskuse přímo na jednotlivých zastávkách spolu se skutečně vstřícným a otevřeným přístupem hostitelů, kterými byli vedoucí polesí Vápenná Bc. Petr Dvořák a výrobní ředitel ALSOL Mgr. Robert Psota, byla určitě přínosem pro naprostou většinu z 35 účastníků této akce. Slunečné a bezvětrné počasí tento den vlastní pochůzce přálo, brzký příděl tolik potřebných srážek jsme ale všichni této krásné oblasti opravdu přáli. 

Fotografie z akce je možné shlédnout zde.

Jazykové verze webu

Aktuality

Silvarium - lesnické zprávy

Najdete nás na Facebooku

Spolupracujeme

 nli.gov.cz – Národní lesnický institut  Grafický manuál, loga a prezentace

Copyright © 2025    Česká lesnická společnost   |   Webdesign ekART, Vsetín

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakace zakázáno