Modřín jako součást lesa přírodě blízkého

Modřín tématem na dubnovém setkání na Křivoklátě

 V úterý 11. dubna 2017 se skupina téměř 80 přihlášených účastníků sešla na Lesní správě Křivoklát. Po přivítání Ing. Miroslavem Sloupem čekal na účastníky semináře pod názvem „Modřín jako součást lesa přírodě blízkého“ bohatý program. Jen málokterá dřevina je v poslední době vnímaná tak rozporuplně, právě jako modřín opadavý. Poutavým příspěvkem zahájila dopolední blok přednášek Ing. Lenka Lehnerová, Ph.D. o zastoupení modřínu nejen v České republice. Následovaly zajímavé přednášky zástupců CHKO Křivoklátsko, ÚHÚL, LČR a VÚLHM. Nechyběl ani pohled z ochrany přírody od paní Ing. Jany Pěknicové z Ministerstva životního prostředí.

Modřín a sladění lesního hospodářství

V odpolední části přišla řada na venkovní pochůzku, jež sofistikovaným výkladem doprovázel správce Ing. Radek Adam. Ukázky byly zaměřeny na sladění lesního hospodářství modřínu na revírech Kouřimec a Bušohrad, jež jsou od 13. května 2010 součástí Lesnického parku Křivoklátsko. Na šesti zastávkách přispěli svým výkladem a názory i účastníci z řad MZe, VLS, LČR, biskupských lesů, městských lesů, ale i soukromých vlastníků. Exkurze byla zahájena ukázkou největšího modřínu na LS dosahující úctyhodné hmotnatosti téměř 7 m3. Hlavním tématem dalších zastávek byla změna druhé skladby modřínových monokultur a přeměna modřínových porostů. Nechyběla ani návštěva ploch Ing. Zakopala, jenž se zabýval výzkumem modřínové příměsi pro zvýšení produkce dubo-bukových porostů. Semenný sad modřínu, založený již v roce 1976, s výkladem od Ing. Oldřicha Hrdličky, byl poslední zastávkou toho semináře.

Vzhledem k venkovní pochůzce musela být kapacita účastníků přes velký zájem omezena. Ti, kteří se stihli včas přihlásit, odjížděli s vědomím, že si modřín kvůli dobrému zdravotnímu stavu, statické stabilitě, vysoké produkci kvalitního dřeva v příměsi, odolnosti vůči znečištění a klimatickým změnám, v budoucnosti určitě zaslouží větší pozornosti.

Fotografie ze semináře spojeného s venkovní pochůzkou si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

 

Silvarium - lesnické zprávy

Select Preferred Language

Nejbližší akce

Informace o plánovaných akcích se zde objeví v nejbližších dnech

Najdete nás na Facebooku

Spolupracujeme

   

                           PTL, s.r.o.

 

 

 

 

Copyright © 2018    Česká lesnická společnost   |   Webdesign ekART, Vsetín

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakace zakázáno