Klíště – zbytečná panika nebo reálná hrozba v lesích?
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 16.duben 2022
- Zobrazeno: 3333
Klíště obecné je v České republice jedním z nejvýznamnějších přenašečů patogenů. Mezi nejzávažnější onemocnění, které tento krevsající členovec šíří, patří lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. Přičemž okolo 30 % klíšťat je přenašečem některé z desítky onemocnění. V posledních letech však dochází ke změně v jeho geografické distribuci a k nárůstu abundance, a to i ve vyšších nadmořských výškách, kde se dříve nevyskytoval. Navíc se v ČR začínající vyskytovat i nové druhy jako klíšť lužní a piják lužní. Příčinou tohoto nárůstu jsou jednak změny ve využívání krajiny a hospodaření v lesích, ale zároveň i změny klimatu. S tím úzce souvisí i změna druhové skladby lesů. Tento jev má za následek každoroční narůstající počet nakažených osob, ale i domácích mazlíčků.
Právě kvůli této hrozbě a aktuálnímu načasování ve vztahu k aktivitě klíšťat proběhl dne 12. dubna za podpory Ministerstva zemědělství a ve spolupráci s Lesy ČR a Fakultou lesnickou a dřevařskou ČZU v Praze seminář s názvem „Klíště – zbytečná panika nebo reálná hrozba v lesích? Výskyt, ochrana a onemocnění“. Cílem této odborné akce bylo účastníky detailně seznámit s druhy vyskytujících se klíšťat a jejich aktivitou, faktory ovlivňující abundanci klíšťat, možnostmi prevence a onemocněními přenášenými klíšťaty včetně jejich léčby. V závěru semináře byla představena nově vyvíjená mobilní aplikace „KlíšťApka“.
Jako první přednášející doc. RNDr. Jan Votýpka, Ph.D. z Karlovy univerzity představil druhy klíšťat nacházející se na území ČR a SR. Dále zájemce podrobně seznámil s vývojovým cyklem klíštěte obecného a jednotlivými stadii – larva, nymfa a dospělec. Samice dokáže po nasátí krve zvětšit svůj objem až 300krát a následně naklade vajíčka v počtu několik tisíc kusů (cca 2 až 4). Na tuto poutavou přednášku navázal Ing. Martin Kulma, Ph.D., jež se zabýval repelenty a další preventivní opatření před klíšťaty. Jako poslední přednášející v prvním bloku byla RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D., též ze Státního zdravotnického ústavu. Ve svém příspěvku se detailně zabývala lymeskou borreliózou, kdy v ČR je ročně hlášeno kolem 4000 nových případů. Klíšťata mohou také přenášet granulocytární anaplazmózu, babeziózu, rickettsiózu, tularemii a mnohé další závažná onemocnění.
V druhé části semináře doc. RNDr. Tomáš Václavík, Ph.D. z Univerzity Palackého v Olomouci seznámil účastníky s vlivem krajinných parametrů na distribuci klíšťat a rizika klíšťaty přenášených chorob. Na tuto přednášku navázal odborný garant semináře Ing. Zdeněk Vacek, Ph.D. z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze. Ve svém příspěvku prezentoval výzkum zaměřený na vliv struktury a druhové skladby lesů na abundanci klíšťat. Rozhodujícími podmínkami pro výskyt klíštěte obecného je zejména nadmořská výška, přítomnost hostitelů, stanoviště s vysokou vlhkostí a blízkost obydlí. Nejhojnější výskyt je pak vázán na listnaté porosty nížin a středních poloh, zejména na jejich okraje. Jako poslední přednášející Ing. Jakub Šimůnek z Provozně ekonomické fakulty ze stejné univerzity představil nově vyvíjenou mobilní aplikaci „Klíšťapka“, která bude plně představena veřejnosti v příštím roce.
Více ze semináře v naší fotogalerii.