XX. kongres Unie evropských lesníků
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 22.říjen 2021
- Zobrazeno: 7398
Na přelomu září a října roku 2021 se konal jubilejní dvacátý kongres Unie evropských lesníků UEF (Union of European Foresters) ve francouzském městě Chartres, které se nachází přibližně 100 km jihozápadně od hlavního města Paříže. Letošním tématem kongresu byla aktuální problematika multifunkčního lesního hospodářství v kontextu klimatické změny. Po konferenci bylo zvoleno nové předsednictvo UEF a třetí den následovala exkurze po nedalekém Přírodním regionálním parku Perche. Kongres proběl za aktivní účasti České lesnické společnosti, jež je za Českou republiku jediným členem této mezinárodní organizace.
Česká lesnická společnosti je součástí UEF již osm let. Unie evropských lesníků byla založena v roce 1965 v Berlíně s cílem, aby v evropském prostoru zazníval jasný hlas lesníků. V současnosti ji tvoří 25 profesionálních a odborných organizací zabývajících se lesnictvím z celkem 21 států. Členové této organizace jsou z Albánie, Rakouska, Belgie, Bulharska, Chorvatska, Kypru, České republiky, Dánska, Finska, Francie, Německa, Irska, Itálie, Lichtenštejnska, Lucemburska, Moldavska, Polska, Španělska, Švédska, Švýcarska a Turecka. Cílem UEF je poukazovat na zásadní význam lesů pro zachování rovnováhy přírodních procesů a ochrany životního prostředí při současném zachování důležité sociální a hospodářské úlohy lesů. Tato mezinárodní organizace hájí etické a materiální zájmy lesníků v celoevropském měřítku. Snaží se též mimo jiné zlepšit vnímání lesníků v Evropské unii (EU). UEF je evropskými institucemi přijímána jako oficiální reprezentant lesnického sektoru v Evropě a zástupci prezidia UEF jsou zváni do různých výborů a poradenských orgánů EU zabývajících se lesnickou problematikou. Prezident UEF Michael Diemer z Německa, který ve volbách obhájil svůj post na další volební období, lobováním významně prosazuje zájmy evropských lesníků v Evropském parlamentu.
Součástí kongresu byla mezinárodní konference, jež začala úvodním proslovem francouzských delegátů. Vystoupil zde například francouzský ministr zemědělství a potravin Julien Denormandie, který zmínil význam lesů pro životní prostředí a vyzdvihnul ekonomické a sociální faktory, které les poskytuje. Dále zdůraznil, že les je výsledkem dědictví našich předků a my bychom měli pokračovat v jeho zodpovědném užívání. Neměli bychom ale také zapomínat, že „bez stromů bychom nepostavili domy“, a proto je multifunkční lesní hospodářství velmi důležitým tématem budoucnosti. Následně zde vystoupili přední odborníci a profesoři napříč významnými mezinárodními organizacemi.
Všechny členské státy UEF dostali příležitost představit aktuální problematiku lesnictví v jejich regionech. Byla zmíněna nejrůznější témata týkající se přemnožení zvěře a její genetické náchylnosti ve vztahu k nežádoucímu křížení až po práci medií, které lesnictví v mnoha případech ukazují v negativním světle. Nejzajímavější příspěvek přednesli delegáti z Německé spolkové republiky, kdy zdůraznili, že klimatická změna se pro lesnictví střední Evropy změnila v naprostou ekologickou a ekonomikou katastrofu. Finští delegáti zmínili, že trvale udržitelné hospodaření ve Finsku se přímo spojuje se schopností lesa vytvářet přirozenou obnovou, která je důležitá při zvládání kalamit. Delegáti z Bulharska v souvislosti s klimatickou změnou uvedli, že jejich hospodaření s lesy komplikují nízké srážky během letního období spojené s vysokými teplotami.
XX. kongres byl pořádán ve Francii, jež má celkem 16,7 milionů hektarů lesních pozemků, což je přibližně 31 % z celkové rozlohy státu. Lesy Francie představují velmi rozmanité ekosystémy od lesů podmáčených stanovišť po horské nebo tropické lesy v zámořských provinciích. Ve Francii jsou lesy složené převážně z listnatých dřevin, které tvoří dvě třetiny výměry lesů.
Tři čtvrtiny (76 %) francouzských lesů patří soukromým vlastníkům. Veřejné lesy představují zbylou čtvrtinu lesů a hrají specifickou roli ve službách obecného zájmu pro veřejnost. Je důležité zmínit, že tyto lesy produkují téměř 40 % z celkové těžby dřeva. Francouzský lesní průmysl generuje přibližně 440 000 pracovních míst (přímo i nepřímo). Ve Francii se vytěží přibližně 40 milionů m³ dříví ročně, nicméně celková poptávka po dříví je o 10 milionů m³ vyšší.
V rámci kongresu UEF proběhla terénní pochůzka do nedalekého Přírodního regionálního parku Perche. Nejbližším velkým městem u tohoto parku je právě Chartres, které má téměř čtyřicet tisíc obyvatel. Lesy v okolí Chartres jsou ve Francii známé pro své monumentální dubové porosty. Park Perche se dlouhodobě zabývá přírodě blízkým hospodařením, které je zaměřeno na zachování stabilních lesních ekosystémů a jejich biodiverzity. Zastoupení okolních lesů v krajině je pouze 15 %, ale díky své blízké poloze od Normandie a dostatku srážek jsou místní lesy velmi stabilními ekosystémy.
Přírodní park Perche se nachází v nadmořské výšce od 150 do 300 m nad mořem. Hlavní dřevinou je v něm dub letní (70 %), dále buk lesní (25 %) a zbytek tvoří lípy, habry, kaštanovníky a další dřeviny. Zajímavostí místního kraje je dlouhodobé hospodaření v dubových porostech nižších poloh na vápencovém podloží, kde se buk lesní využívá především jako výchovná dřevina (společně s habrem a lípou) a dokonce je místy brán i jako hospodářky nežádoucí dřevina. Historicky byly místní lesní porosty převzaty od aristokracie během Velké francouzské revoluce a díky tomu byl později vytvořen Přírodní regionální park Perche. Lesní komplex Perche je také významnou lokalitou pro lov zvěře a turismus. Zajímavostí je, že stabilita těchto lesních porostů byla naposledy narušena rozsáhlým bombardováním za druhé světové války.