Les a voda v době klimatické změny
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 16.září 2021
- Zobrazeno: 5861
Dne 14. září proběhl za podpory Ministerstva zemědělství a Vojenských lesů a statků, s. p. seminář ČLS na aktuální téma „Les a voda v době klimatické změny“. Tato odborná akce byla pořádána v Rekreačním zařízení Olšina nedaleko Horní Plané.
Na úvod všechny účastníky přivítal odborný garant a prorektor ČZU doc. Jiří Remeš, Ph.D. Jako první z přednášejících vystoupil prof. Petr Horáček z Ústavu pro výzkum globální změny AV ČR. Detailně prezentoval, jaké mechanismy působí ve vztahu mezi dřevinami a okolním prostředím (půdou a atmosférou) a jak se prohlubující se klimatická změna (stres suchem a vysokými teplotami) projevuje na zdravotním stavu lesních ekosystémů. V závěru příspěvku pak apeloval na závažnost současné situace, a především na nutnost udržet les v krajině v co největším měřítku.
Poté Ing. Vojtěch Moravec z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze zhodnotil současnou periodu sucha v dlouhodobém časovém kontextu. Na tento příspěvek navázala Mgr. Kateřina Neudertová Hellebrandová z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v.v.i., která ve své prezentaci upoutala pozornost především mapovými výstupy, které jasně dokládaly vliv sucha z posledních let na zdravotní stav lesních dřevin v různých oblastech České republiky.
V druhé části semináře Ing. Vladimír Černohous z Výzkumné stanice v Opočně VÚLHM, v.v.i., ve svém příspěvku shrnul 40 let lesnického hydrologického výzkumu v Orlických horách, přičemž se také dotkl metodiky ekonomického hodnocení hydrických funkcí lesa. Celý seminář pak zakončil Ing. Ondřej Špulák ze stejného výzkumného ústavu, který se ve svém příspěvku zaměřil na vyhodnocení vlhkostních poměrů borových porostů v oblasti Hradce Králové. Zajímavé bylo především srovnání holé plochy s vlhkostními poměry pod porostem a také to, jak se projevuje druhá smrková etáž na přírůstu borovice v horní etáži. Následná diskuse tohoto semináře byla vystřídána obědem v Resortu Olšina. Po semináři si mohli návštěvníci semináře prohlédnout Naučnou stezku okolo rybníka Olšina, jež zájemce provedla jedinečnou šumavskou přírodou a informovala o zajímavých informacích o místní přírodě a historii.
Více informací o této akci v naší fotogalerii ČLS.