TZ ČLS k soutěži pro školní mládež YPEF 2019

Evropského finále mezinárodní soutěže YPEF (Young People in European Forests) se v letošním roce úspěšně zhostila Česká republika. V pořadí již IX. ročník proběhl ve dnech 24. – 27. září 2019 v Rekreačním zařízení Olšina Vojenských lesů a statků ČR, s.p. (VLS) za účasti sedmi zemí (Česká republika, Estonsko, Litva, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Ukrajina). Organizátorem této prestižní soutěže byla Česká lesnická společnost, z. s. (ČLS), která je největší stavovskou lesnickou organizací u nás. Českou republiku reprezentovalo vítězné družstvo z národního kola ve složení Marek Bartůněk, Jiří Moucha a Stanislav Večera ze Střední lesnické školy Žlutice. Soutěž byla pořádána pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana a náměstka hejtmanky Jihočeského kraje Zdeňka Dvořáka.

Na slavnostním zahájení soutěže účastníky přivítal generální ředitel VLS Petr Král, předseda ČLS Pavel Draštík, ředitel odboru hospodářské úpravy a ochrany lesů Ministerstva zemědělství (MZe) Václav Lidický, první proděkan Fakulty lesnické a dřevařské (FLD) České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze Róbert Marušák, ředitel Vyšší odborné školy lesnická (VOŠL) a Střední lesnické školy (SLŠ) Bedřicha Schwarzenberga v Písku a zástupce Jihočeského kraje Michal Grus, přednosta újezdního úřadu Boletice Marián Varga a prezident soutěže YPEF Michał Orzechowski. Po oficiálním odstartování soutěže proběhla soutěž národních týmů. Letošním aktuálním tématem prezentací, jež byly následně hodnoceny členy mezinárodní komise YPEF, byla „Voda a les“. Do hodnocení výsledků se také započítával odpolední písemný test složený z otázek dle učebních textů přímo určených pro evropské finále. Večer následovaly dobrovolné prezentace národních týmů, které představily lesnictví a kulturu jednotlivých zemí.

Druhý den byli účastníci rozlosováni do mezinárodních týmů a soutěžili v různých praktických dovednostech. Poté následovalo již dlouho očekávané vyhlášení výsledků a závěrečný ceremoniál. „Český tým obsadil skvělé třetí místo v národních týmech a Jiří Moucha zvítězil v mezinárodní části. Jeho úspěch umocnil třetím místem v mezinárodních týmech Marek Bartůněk. Jedná se o nejúspěšnější naše vystoupení na evropském finále soutěže YPEF, kde jsme se zúčastnili“, uvedl Marek Šuba, který je národním koordinátorem této soutěže v naší republice. V národní části soutěže zvítězil tým z Estonska a na druhém místě se umístili soutěžící z Litvy.

V rámci IX. ročníku soutěže YPEF se na území ČR uskutečnilo 66 místních a 6 navazujících regionálních kol. Vše vyvrcholilo národním kolem v Kostelci nad Černými lesy. Do soutěže se podařilo zapojit přes 150 škol a celkem 1609 účastníků, což je o 8 % více ve srovnání s loňským rokem. „Soutěž by se nemohla konat bez podpory a úzké spolupráce s MZe, Lesů ČR, VLS ČR, FLD ČZU Praha, SLŠ Žlutice, SLŠ Hranice, LDF Mendelu Brno, VOŠL a SLŠ B. Schwarzenberga Písek, České lesnické akademie Trutnov, Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem, Ústavu zemědělské ekonomiky a informací a Městských lesů Plzeň. Velké poděkovaní patří obzvláště Ministerstvu zemědělství oběma státním lesnickým podnikům včetně Jihočeského kraje, za jejichž finanční podpory se pořádalo evropské finále soutěže“, uvedl předseda ČLS Pavel Draštík

X. ročník soutěže YPEF 2019/2020 začne místními koly v lednu 2019. Vítězný tým bude v roce 2020 reprezentovat ČR na evropském finále na Ukrajině. Všem soutěžícím přejeme hodně zdaru!

Fotografie z mezinárodního kola ke shlédnutí v naší fotogalerii.

Jazykové verze webu

Aktuality

Nejbližší akce

Informace o plánovaných akcích se zde objeví v nejbližších dnech

Silvarium - lesnické zprávy

Najdete nás na Facebooku

Spolupracujeme

Image result for logo úhúl   Image result for lesnická škola logo 

                           PTL, s.r.o.

 

 

 

 

Copyright © 2024    Česká lesnická společnost   |   Webdesign ekART, Vsetín

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakace zakázáno