Zlomové okamžiky v lesnictví za uplynulých 100 let od vzniku ČSR

U příležitosti stoletého výročí vzniku Československé republiky se dne 8. listopadu 2018 konal v Hradci Králové slavnostní XXI. Sněm lesníků spojený s jubileem, jehož cílem bylo připomenutí nejdůležitějších milníků ve vývoji lesnictví od roku 1918 do roku 2018. Stoletý společensko-politický vývoj Československé a později České republiky prošel mnoha změnami, které měly zásadní dopad do obhospodařování lesů na našem území. Téměř 70 lesníků, jež se Sněmu lesníků účastnilo, přivítal a celé jednání vynikajíce moderoval ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Jaromír Vašíček a během celého setkání dotvářel jak slavnostní, tak diskusní prostředí. 

Sněm lesníků zahájil prvním příspěvkem Michal Hrib z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze. Jeho příspěvek za zabýval obdobím První republiky, konkrétně první pozemkovou reformou a vznikem a vývojem státních lesů. Na to období navázal obdobím Druhé republiky a Protektorátu Čechy a Morava náměstek ředitele Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti pro výzkum Petr Zahradník. Mimo jiné zhodnotil současnou kůrovcovou kalamitu, jež je největší v historii českých zemí. Kůrovec letos zřejmě napadne 12 až 15 milionů metrů krychlových dřeva po zhruba 6 milionech metrů krychlových v loňském roce. Tématem obdobím Třetí republiky a druhé pozemkové reformy se zhostila ředitelka pobočky ÚHÚL Jablonec nad Nisou a místopředsedkyně ČLS Jana Čacká. Na závěr svého příspěvku zhodnotila, že podstata druhé pozemkové reformy je „Vlastnictví půdy a boj o něj“. Obdobím Socialismu se zabýval předseda České lesnické společnosti Pavel Draštík a vedoucí OS Biologická ČLS Miroslav Sloup z ÚHÚL pobočky Plzeň. Předseda ČLS se zabýval lesnickými stavovskými organizacemi v našich zemích v průběhu posledních sta let, od vzniku Jednoty českých lesníků Koruny české až po novodobou historii a aktivity České lesnické společnosti. Miroslav Sloup pak navázal na období Socializace, kdy docházelo k sjednocování držby i hospodaření (JZD) a k průmyslově orientované lesní výrobě.

V následujícím odpoledním bloku, věnovaném již spíše novodobé historii a současnosti, jako první přednášející vystoupil František Morávek z Lesů ČR. Příspěvkem se věnoval lesnické politice po roce 1989. Na jeho projev navázal dlouholetý generální ředitel LČR Jiří Oliva na téma „Změny v lesním hospodářství ČR po změně politického systému státu v roce 1990". Účastníkům poskytl základní informaci o vývoji lesního hospodářství v České republice, zejména o jeho transformaci v devadesátých letech a majetkovém vyrovnání. Jako poslední vystoupil jménem Ministerstva zemědělství ředitel odboru státní správy lesů, myslivosti a rybářství, který se za náměstka MZe Patrika Mlynáře věnoval současným stavem lesnictví v České republice.

V rámci odpolední velmi živé, podnětné a přínosné diskuse, se pozornost věnovala zejména lesnické legislativě, kalamitám, škodám zvěří, současnému stavu v lesnictví či transformaci lesů. V této diskusní části vystoupila například Jana Čacká, Jan Žižka či František Morávek. Na závěr lze říci, že vystupující řečníci bravurně popsali nejen příslušné téma, ale rovněž se i zamysleli na tím, jaké poučení nám současným lesníkům historická zkušenost přinesla. Slavnostního XXI. Sněmů lesníků si nenechala ujít ani média, včetně ČTK či Lesnické práce.

 Více informací ve zprávě ČTK či ke shlédnutí v naší fotogalerii.

Silvarium - lesnické zprávy

Select Preferred Language

Nejbližší akce

Hrazení bystřin a ochrana přírody
20.06.2019 9:00
Typ akce:  Seminář

Najdete nás na Facebooku

Spolupracujeme

   

                           PTL, s.r.o.

 

 

 

 

Copyright © 2019    Česká lesnická společnost   |   Webdesign ekART, Vsetín

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakace zakázáno