Obnova a výchova porostů po kalamitách na severní Moravě II.

Dne 26. 6. 2018 proběhl druhý díl semináře „Obnova a výchova porostů po kalamitách na severní Moravě“, konkrétně venkovní pochůzkou v porostech ve vojenském újezdu Libavá, které spravují VLS ČR, s.p. divize Lipník nad Bečvou. Cílem pochůzky bylo ukázat obnovní a výchovné postupy v porostech vzniklých po kalamitách působících v období od 90. let 20 století po současnost. Průběh semináře si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.  

V první polovině pochůzky se účastníci seznámili s porosty, které vznikly po kalamitách v období od 90 let 20. století po rok 2008. Konkrétně navštívili porost, který byl obnoven převážně přirozenou obnovou, kde v současnosti je bohatá dřevinná skladba. Porost, kde byl smrk použit jako přípravná (pomocná) dřevina. Dále porost, kde byla využita dvojsadba smrku a budku a v současnosti je ve věku prvního výchovného zásahu a jako poslední porost v první polovině účastníci viděli výchovné zásahy ve zmlazení smrku, kde na ploše po vytěžení mateřského porostu bylo napočítáno až 1 000 000 jedinců smrku.

Ve druhé polovině účastníci venkovní pochůzky viděli plochy, které vznikly odumíráním smrkových porostů od roku 2012 do současnosti.  Byly dvě zastávky na těchto kalamitních plochách, ovšem každá kalamitní plocha měla několik stovek ha. K vidění byly plochy, které jsou již zalesněny nebo jsou připraveny pro obnovu. Na již zalesněných plochách je patrná snaha o pestrou druhovou skladbu budoucích porostů. Současně je zřejmé, že nově vzniklé kalamitní plochy po odumření smrkových porostů se snaží rychle zalesnit, aby mohli nové prosty co nejrychleji začít plnit svoje funkce a to především vodohospodářskou.

Na závěr Jan Jeniš (vedoucí lesní výroby, VLS ČR s.p., divize Lipník nad Bečvou) promluvil o současném stavu lesů na severní Moravě, co k tomuto stavu vedlo a o nutnosti co nejrychlejší obnovy kalamitních ploch, kvůli zajištění všech funkcí lesa. Na konec hovořil o smrku a jeho využití jako přípravné (pomocné) dřeviny a jeho nezastupitelné roli při obnově kalamitních ploch.

Silvarium - lesnické zprávy

Select Preferred Language

Nejbližší akce

Informace o plánovaných akcích se zde objeví v nejbližších dnech

Najdete nás na Facebooku

Spolupracujeme

   

                           PTL, s.r.o.

 

 

 

 

Copyright © 2019    Česká lesnická společnost   |   Webdesign ekART, Vsetín

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakace zakázáno