Turistické využití horských lesů
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 08.červen 2018
- Zobrazeno: 6068
V rámci mezinárodní spolupráce se zástupci České lesnické společnosti ve dnech 28. - 29. 5. 2018 zúčastnili konference, které pořádalo Polskie Towarzystwo Leśne na téma „Turistické využití horských lesů“. Za republikový výbor se zúčastnila místopředsedkyně Ing. Bc. Jana Čacká a člen republikového výboru Mgr. Martin Polívka DiS. Z poboček vyslali své zástupce ČLS Hradec Králové, p.s. a ČLS Liberec, p.s. Konference se uskutečnila na lesní správě Nadleśnictwo Szklarska Poręba a Świeradów. Na konferenci vystoupili lektoři z Nadleśnictwa Szklarska Poręba, svého zástupce měl i Leśny Bank Genów Kostrzyca, Karkonoski Park Narodowy, Nadleśnictwo Świeradów. Příspěvky se týkaly jak současného stavu, historie i vizí do budoucnosti, ale i problémů, které zvýšený turistický tlak na horské lesy přináší.
Příspěvek Sławomira Czubaka Naczelnika Grupy Karkonoskiej GOPR, pozitivně hodnotil spolupráci s českou stranou a jako na negativní skutečnost poukazoval na vzrůstající neukázněnost návštěvníků hor, kteří zcela vědomě ignorují zákazy a snahu o regulaci. Unikátní byla prezentace studie vlivu návštěvníků od vyznačených tras směrem do vnitra horských lesů. Svůj příspěvek pro polské kolegy připravila i Ing. Bc. Jana Čacká. Její příspěvek byl jak zhodnocením současného stavu, tak i zamyšlením, zda stav lesa unese ještě další zatížení turizmem nebo již nastal čas, když osvěta nepostačuje, začít návštěvnost regulovat. Takové lokality jako je Sněžka, Adršpachské skály nebo Český ráj začínají trpět podobnými problémy, jako jsme tomu svědky u velkých historických aglomerací Prahy, Českého Krumlova a dalších.
Řadu problémů spojených s rekreačním využíváním lesů vnímána zcela shodně. Nicméně bylo též konstatováno, že osvěta veřejnosti nenaplňuje původní očekávání. Lepších výsledků bývá dosaženo prostřednictvím osvěty u dětské populace, ale u dospělé části populace návštěvníků postrádá efektivitu. Na řadě aktivit se kromě státních organizací podílejí fyzicky i finančně místní komunity. Zaujalo nás, že na polské straně má každé Nadlesnictwo k dispozici člověka, který se věnuje problematice osvěty, prezentace i komunikace s veřejností. Po přednáškové části následoval další program v terénu. Konference proběhla v přátelském duchu a je dokladem zájmu lesníků na budování česko-polské spolupráce.