Konference "Drobná zvěř v zemědělské krajině - aktuální výzvy a hrozby"
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 19.květen 2024
- Zobrazeno: 542
Ve dnech 16.-17. května se V Kostelci nad Černými lesy a v obci Ratenice uskutečnila odborná konference, věnovaná drobné zvěři v prostředí zemědělské krajiny. Aktuální pak bylo sdělení relevantních příležitostí pro podporu populací drobné zvěře v naší krajině, ale také informace o hrozbách pro pernatou a srstnatou drobnou zvěř, které pak představuje nejen nevhodné zemědělské hospodaření. Konference byla dvoudenní, první den byl věnován 11 odborným přednáškám v prostorech Rytířského sálu Zámku v Kostelci nad Černými lesy, následující den měli účastníci konference možnost seznámit se s příklady dobré praxe v honitbě Vrbová Lhota-Ratenice.Na pořádání akce se kromě České lesnické společnosti, z. s. podíleli také Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) a redakce časopisu Svět myslivosti.
Konference nepřímo navázala na odborný seminář rovněž věnovaný drobné zvěři, který proběhl v minulém roce. Na rozdíl od loňského semináře však tato konference byla doplněna také o problematiku predace, invazních nepůvodních druhů zvěře či o téma populační hustoty drobné zvěře v intravilánu obcí a měst.
Moderátorem diskuze zhruba 50 účastníků konference se stal šéfredaktor Světa myslivosti Ing. David Vaca, Ph.D., odborným garantem akce byl pak vedoucí odborné skupiny ČLS Myslivost a vedoucí Útvaru myslivosti VÚLHM Ing. Jan Cukor, Ph.D.
Po úvodní zdravici Ing. Jana Cukora, Ph.D. (VÚLHM, ČLS), Ing. Davida Vacy, Ph.D. (Svět myslivosti) a Ing. Tomáše Kuncy, Ph.D. (MZe) bylo postupně představeno celkem 11 odborných příspěvků. Právě zmíněný Ing. Vaca ve své prezentaci komentoval současný stav populací vybraných druhů polní zvěře (bažant, zajíc, koroptev) na území České republiky, Německa a Rakouska, a to na základě statistiky odstřelu. Zástupce šéfredaktora polského mysliveckého měsíčníku Brać Łowiecka Ing. Adam Depka Prądzinski vystoupil s prezentací Zajíc, bažant a koroptev v Polsku – stručně a přehledně, v níž seznámil účastníky se situací u našich severních sousedů. Kolektiv autorů pod vedením doc. Ing. Jaroslava Slamečky, CSc., ze Slovenské zemědělské univerzity v Nitře připravil prezentaci Zajíc polní a jeho současný stav na Slovensku. Za nepřítomné autory ji přednesl Ing. Cukor. Právě Ing. Cukor následně za kolektiv autorů z několika tuzemských pracovišť věnoval pozornost ekologii a populační dynamice zajíce polního v různých typech zemědělské krajiny. Možnosti podpory populací drobné zvěře pomocí realizace agroenvironmentálních opatření popsal na základě svých osobních bohatých zkušeností doc. Dr. Ing. Petr Marada z Ústavu zemědělské, potravinářské a environmentální techniky Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Prof. RNDr. Jakub Hruška, CSc., z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky a České geologické služby představil výsledky vyhodnocení analýz pesticidů v moči zajíce polního. Prezentaci Pohled do historie a současnosti koroptve polní v České republice připravili prof. RNDr. Karel Šťastný, CSc., a Vít Dvořák z Katedry ekologie Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzita v Praze a přednesl ji první z nich. O možnostech podpory populací bažanta obecného hovořil Ing. Petr Bach, DiS., z České zemědělské univerzity v Praze, s nímž na referátu spolupracoval Ing. Tomáš Zíka, Ph.D., z Krajského úřadu Středočeského kraje. Pojednání RNDr. Ondřeje Mikulky, Ph.D., z VÚLHM a Mendelovy univerzity v Brně se týkalo monitoringu vybraných skupin živočichů v městském prostředí. S průběžnými výsledky monitoringu výskytu mývala severního na Karlovarsku seznámili publikum za kolektiv autorů RNDr. Jan Matějů, Ph.D., z Muzea Karlovy Vary a Mgr. Kristýna Matějů, Ph.D., z VÚLHM. Poslední referát početné skupiny autorů, v čele s Ing. Vlastimilem Skotákem, Ph.D. byl věnován problematice nutrie říční v zemědělské krajině: vyhodnocení prvních výsledků monitoringu z České republiky.
Všechny zmíněné prezentace doplnila také následná diskuze, a to jak bezprostředně po jejich prezentaci, tak právě po ukončení celého přednáškového bloku. V rámci diskuze účastníci konference došly ke shodě o negativním trendu vývoje populací běžné drobné zvěře nejen v podmínkách České republiky. Diskuzi nicméně doplnila celá řada myšlenek a námětů do další práce pro zlepšení životního prostředí jak pro bažanty, koroptve, tak pro zajíce a další druhy zvěře.
Druhý den konference byl věnovaný terénní exkurzi na území honitby Vrbová Lhota-Ratenice, kde její návštěvníky provedl pan Miroslav Chlumský, zástupce místního mysliveckého spolku. Exkurze byla velmi zajímavá, pro mnohé snad také inspirativní, a to jak s ohledem na historii daného území, na systém střídání zemědělských plodin, konstrukci zatravněných polních komunikací, tak především díky faktu, že průvodce Miroslav Chlumský na části daných pozemků také sám zemědělsky hospodaří. Účastníkům konference byl zde zároveň představen také výzkum vlivu hospodaření v nedaleké konvenční zemědělské krajině a zdejší krajině, na populační hustotu a pohybové vzorce zajíce polního. I navzdory sychravému počasí exkurzi opět doplnila bujná diskuze.
Zejména na základě četných a konkrétních debat na velmi odborné úrovni, od různých členů exkurze, lze soudit, že se akce zúčastnili předně kolegové s velkým zájmem o tuto možná upozaděnou problematiku. Účasti na konferenci tohoto typu si velmi vážíme, neboť to dokazuje, že českým myslivcům, zemědělcům a úředníkům není situace poklesu druhové pestrosti a populační hustoty drobné zvěře lhostejná.
Více fotografií naleznete ve fotogalerii z akce.
Celý článek o proběhnuvší konferenci naleznete v aktuálním čísle časopisu Svět myslivosti.
Těšíme se na viděnou na odborném semináři dančí zvěři, která proběhne již letos v září.