Osvěta pobočných spolků České lesnické společnosti v roce 2021
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 22.prosinec 2021
- Zobrazeno: 4066
V rámci spolkové činnosti České lesnické společnosti a vzdělávání odborné veřejnosti pořádají četné semináře a konference také pobočné spolky ČLS, jež se aktivně podílí na osvětě a zvyšování odborné úrovně a vzdělávání svých členů a dalších zájemců v lesnictví. Tak jako v minulém roce probíhá aktivní spolupráce pobočných spolků ČLS s Českou technologickou platformou pro zemědělství. V letošním roce si spolky ČLS pro Vás na podzim připravili čtyři odborné akce zabývající se aktuální problematikou.
Dne 12. října se uskutečnil na VS Truba u Kostelce nad Černými lesy seminář s názvem „Lesnická arboreta – terénní laboratoře přípravy na klimatickou změnu„. V lesnických arboretech jsou dlouhodobě založeny výsadby lesních dřevin, které jsou po desetiletí vystaveny působení klimatických faktorů odpovídajících lokalitě a indikují ve značné míře znaky přizpůsobení místním podmínkám. Týká se to jak dřevin původních, tak i introdukovaných, jejich proveniencí a variet. Introdukované dřeviny a dřeviny dosud méně zastoupené představující potenciál vysoké hodnotové produkce budou v budoucnosti zřejmě minoritními tématy, přesto představují ale značný možný přínos pro vlastníky a správce lesů. Cílem tohoto semináře bylo seznámit odbornou veřejnost se stavem a potenciálem hlavních lesnických arboret v České republice a představit druhy lesních dřevin a jejich populace, perspektivní z hlediska předpokládaných změn klimatických podmínek a zaměření lesního hospodářství. Byly přizvány osobnosti reprezentující hlavní lesnická arboreta v českých zemích, kromě arboret obou lesnických fakult, se jednalo o Lesnické arboretum Antonín u města Sokolov a Arboretum Sofronka u města Plzně. Lesnická arboreta představují významný bonus pro budoucnost lesů v ČR. Omezování jejich aktivit je znamením omezeného rozhledu a omezených možností dalšího vývoje LH. Zasluhují tak mimořádnou pozornost a velmi odpovědné hodnocení stavu a růstu lesních dřevin, jejich proveniencí a variet – jedná se o cenné dědictví a základ poznatků zásadního významu.
Následoval seminář „Problematika pěstování smrkových porostů v době klimatické změny“ konaný dne 19. října v Klášterci nad Ohří. Lesní hospodářský celek Klášterec a zejména jeho náhorní plošina Krušných hor je po období překonání významné exhalační kalamity ze sedmdesátých a osmdesátých let v závěrečné fázi realizace přeměn. Přeměny porostů náhradních dřevin se vrací do původní dřevinné skladby, která je ve větší míře zastoupená smrkem ztepilým. Tato významná hospodářská dřevina se v současné době potýká s celou řadou problémů, kterou musí současní hospodáři řešit. Cílem semináře bylo poukázat na ty, které se v současné době jeví jako velmi významné.
V úterý 26. října proběhl ve spolupráci s Lesním společenstvím obcí Karasín, s.r.o. odborný seminář s názvem „Problematika následků kůrovcové kalamity z pohledu legislativy a praxe". Přes zpřísňující se bezpečnostní opatření byl zájem o akci poměrně velký a společenský salónek hotelu Vír v obci Vír byl zaplněný. Toto LSO Karasín, nacházející se kousek od Bystřice nad Pernštejnem v rámci Hornosvratecké vrchoviny, bylo vybráno za partnera semináře z toho důvodu, že patří podílem kalamitní kůrovcové plochy k nejpostiženějším oblastem na Českomoravské vrchovině. Seminář se skládal ze dvou částí: dopolední přednáškové a odpolední ve formě terénní exkurze po kalamitních plochách vč. ukázky práce dronu se speciálním hardwarovým i softwarovým vybavením pro mapování a vyhodnocování kůrovcem napadených stromů.
Jako poslední se uskutečnil 4. listopadu seminář „Dopady sucha na zdravotní stav lesních porostů frýdlantského výběžku“. Seminář se zabýval nejen dopady sucha na zdravotní stav lesních porostů v lokalitě frýdlantského výběžku, ale také kon¬krétními opatřeními, kterými lze tyto dopady zmírnit. Tato akce měla podobu dvou terénních pochůzek v odlišných částech Frýdlantska, které prezentují jak dopady nedostatku vody, tak i ukázky možných řešení. Seminář měl za cíl předvést, jak současný stav, tak zkušenosti s jeho řešením, včetně možností, které se v provozní praxi nabízejí.
Fotografie z pobočkových akcí ke shlédnutí zde.