Zalesňování zemědělských půd jako součást obnovy stabilní krajiny
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 23.červen 2021
- Zobrazeno: 3651
Dne 22. června se na zámku v Kostelci nad Černými lesy, v prostorách sálu Smiřických, uskutečnil seminář České lesnické společnosti věnovaný zalesňování zemědělských půd, konkrétně s názvem Zalesňování zemědělských půd jako součást obnovy krajiny. Byl věnován aktuální problematice zakládání a péče o porosty na nelesních stanovištích, prezentaci výzkumných ploch, výsledků výzkumu a souvisejícím tématům.
Seminář byl pořádán za podpory Ministerstva zemědělství a Vojenských lesů a statků ČR, s. p. Odborná akce byla i součástí řešení projektu NAZV QK Optimalizace dotačního titulu na zalesňování zemědělské půdy. Jednotlivé příspěvky tak byly věnovány dílčím tématům. V úvodních příspěvcích rozvedl Ing. Jan Vopravil (VÚMOP, v.v.i.) problematiku zemědělských půd, dokumentoval jejich poškozování a rámcově představil problematiku jejich pěstování, následně se Ing. Ondřej Holubík (VÚMOP, v.v.i.) věnoval krátkodobým pedobiologickým změnám v zalesněných zemědělských půdách (plochy Hovorčovice). Podobnému tématu, poutání uhlíku v půdách zalesněných lokalit, byl věnován příspěvek prof. Viléma Podrázského (KPL FLD ČZU v Praze), zatímco prezentace Ing. Jiřího Záruby (stejné pracoviště) byla orientována na vývoj výsadeb při použití půdních kondicionérů (plochy Hovorčovice).
V druhé části dopoledního přednáškového bloku zazněl příspěvek věnovaný produkci a struktuře starších porostů na zemědělských půdách v sudetské oblasti od prof. Stanislava Vacka (rovněž KPL FLD ČZU v Praze). V přednášce zaznělo, že porosty na bývalých zemědělských půdách dosahují ve většině případů vyšší produkce (až o 60 %) oproti lesním stanovištím. Obecně nejvyššího produkčního potenciálu dosahoval z jehličnatých dřevin smrk ztepilý a z listnatých pak javor klen.
Před venkovní exkurzí představil objekt Ing. Josef Gallo (KPL FLD ČZU v Praze), exkurze byla organizována na výzkumnou plochu Doubek v černokostelecké oblasti. Výsadby jsou zaměřeny na výzkum prosperity introdukovaných (sekvojovec obrovský, cedr libanonský, metasekvoje čínská, kaštanovník setý, platan javorolistý, líska turecká) a cenných dřevin (třešeň ptačí, dub letní, jeřáb oskeruše a břek). Založeny byly na podzim 2019 a představují velmi zajímavý a slibný výzkumný objekt.
Více z odborné akce v naší fotogalerii.