Ochranná pásma liniových staveb v právních souvislostech
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 26.březen 2020
- Zobrazeno: 5530
Dne 12. 3. 2020 se v Rybářské baště u obce Černíny nedaleko Kutné Hory uskutečnil seminář na téma Ochranná pásma liniových staveb v právních souvislostech. Vzhledem ke stávající situaci se jednalo o seminář České lesnické společnosti patrně na delší dobu poslední, protože přesně v tento den bylo omezeno shromažďování lidí ve větším počtu než 30 osob. I přes nepříznivou a nejistou situaci přijela řada účastníků i z větších dálek. Přestože republika čelí kůrovcové kalamitě obrovských rozměrů podle zájmu lesníků napříč oborem i téma ochranných pásem liniových staveb nezůstává stranou. Shodou okolností se zhruba před 14 dny před konáním semináře našim územím republiky prohnaly tři velké větrné epizody, které opět přinesly komplikace nejen lesníkům, ale i dalším subjektům. A právě tyto komplikace vzbuzují emoce na obou stranách, jak na straně vlastníků lesů, subjektů hospodařících v lesích, tak vlastníků a správců liniových staveb.
Střetávají se zde různé veřejné zájmy a právní úpravy, které jdou často proti sobě. Seminář zahájil magistr Martin Polívka a ve svém úvodním příspěvku jednak představil situaci na svém revíru u Diecézních lesů Hradec Králové s.r.o., kde by ochranná pásma liniových staveb, pokud by byla na požadovanou průměrnou výšku dospělého stromu činila 10% plochy jeho úseku. Zároveň uvedl několik praktických přístupů lesníků ze svého okolí, vzpomenul i problematiku EUTR a zamýšlel se nad tím, jak k dané problematice přistupovat.
Po úvodním příspěvku se slova ujal hlavní lektor semináře doktor Martin Flora. Doktor Flora se na problematiku nejprve podíval v rámci krátké historické exkurze. Následně přešel na téma bezpečnosti majetku a osob. Problematiku neřeší pouze zákon o lesích, ale také občanský zákoník a další speciální zákony jako je silniční zákon, energetický zákon nebo zákon od drahách. Na příkladu konkrétních případů, které řešily soudy ukázal, jak se vyvíjel právní názor až do dnešních dnů. Svoji dopolední část zakončil problematikou zajištění bezpečnosti drah na pozemcích určených k plnění funkcí lesa a v jejich blízkosti.
Svým praktickým příkladem přispěl k tématu ředitel Městských lesů a rybníků Kutná Hora pan Stanislav Peroutka. I tento konkrétní příklad skončil u soudu. Z popsaného případu bylo zřejmé, že právě subjekty spravující dráhy nemají příliš snahu se dohodnou, tlačí své záměry silou, svůj veřejný zájem povyšují nad ostatní veřejné zájmy, které zcela pomíjí. Často si neuvědomují, že necitlivými zásahy, přestože jsou míněny dobře, mohou způsobit ještě daleko horší dopady a spustit tak jevy, které i jim následně budou přinášet daleko větší problémy.
V odpoledním bloku zazněly příspěvky profesora Radomíra Ulricha zaměřené na praktické provádění těžebních prací v ochranných pásmech liniových staveb. Představil metodiky, které vznikli s podporou MZe a v rámci krátkých filmů demonstroval, jak lze využít při péči o ochranná pásma harvestorové technologie. Poměrně sofistikované přístupy lze v řadě případů využít v praxi za předpokladu, že zúčastněné strany dojdou k dohodě a jsou ochotny spolupracovat.
V odpoledním bloku se pan doktor Flora již věnoval zajištění bezpečnosti na pozemních komunikacích, zajištění bezpečnosti energetických vedení, vodovodů a kanalizací na pozemcích určených k plnění funkcí lesa a v jejich blízkosti. Na závěr semináře se rozpoutala diskuze k předneseným tématům, která svědčí že se jedná o problematiku živou a velmi složitou. Vývoj právních názorů k dané problematice snad přinese posun k větší míře ohleduplnosti a respektování principů zákonnosti.