25 let ČLS
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 24.červen 2015
- Zobrazeno: 12609
Dnes si Česká lesnická společnost (ČLS) v Národním zemědělském muzeu v Praze připomněla 25 let svého působení v lesnictví, v pozici občanské sdružení. Při této příležitosti se sešlo cca 70 významných osobností z oboru, zasloužilí členové a bývalí funkcionáři ČLS, kteří činnosti v rámci ČLS zasvětili velkou část svých profesních životů. Mezi přítomnými byli např. náměstek ministra zemědělství Patrik Mlynář, děkan fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze Marek Turčáni, předseda Českého svazu vědeckotechnických společností Jaromír Volf, ředitel výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Bohumír Lomský, zástupci polských lesníků z organizace Polskie Towarzystwo Leśne a mnozí další.
Předseda ČLS ing. Pavel Draštík k tomuto výročí řekl: „Jsem velmi potěšen, že jsme se zde sešli v poměrně velkém počtu, což svědčí o tom, že ČLS má své místo v dnešní společnosti. Jsem rád, že mezi lesnictvem stále existuje stavovská čest a hrdost, což zřetelně doložila výstava 25 let historie ČLS.“ a dále dodal „Vidím v tom i určitou spojovací roli ČLS, která sdružuje lesníky pracující ve státních podnicích, v soukromých firmách, veřejné sféře, lesnickém školství a v ochraně přírody. Stále pokládám lesnické vzdělání se svým širokým záběrem rozvíjejícím znalosti fungování složitých lesních ekosystémů, ekonomickým a technickým přehledem, za nejlepší předpoklad kvalitní péče o lesy. Lesník má k území, které obhospodařuje osobní vztah, hlubokou znalost a pociťuje závazek, aby generace nastupující po něm, mohli obhospodařovat co nejkvalitnější stabilní porosty, které ekonomicky budou lesnicko-dřevařský sektor udržovat stabilním. To je jedna z největších odpovědností lesnictva pro budoucnost dalších lesnických generací, čímž se zřetelně odlišuje od těch, kteří ke svým rozhodnutím a řešením o lesních systémech bez patřičného vzdělání žádnou odpovědnost nemají, tím pádem je lesník vlastně největším ochráncem přírody.“
S historií ČLS se každý mohl seznámit a zavzpomínat díky výstavce panelů, která obsahovala řadu informací a fotografií z dosavadní činnosti ČLS.
Na akci byl také představen nový pětiletý projekt ČLS „Quo Vadis - lesnictví“, který využívá modelu: minulost – současnost – budoucnost. Na jednotlivých oblastech lesního hospodářství bude připomínána slavná a bohatá historie oboru, představena analýza současné situace a možný budoucí vývoj stanoven na základě dlouhodobých časových trendů.
Účastníci byli též seznámeni s novým grafickým designem ČLS, kterým organizace vstupuje do dalšího čtvrtletí své historie. Veškeré informace o ČLS jsou k dispozici na webových stránkách organizace, které jsou kromě tradiční adresy www.cesles.cz nově též na adrese www.lesnictvi.cz. Na slavnostním setkání totiž došlo k oficiálnímu darování této domény jejím dosavadním držitelem právě této stavovské organizaci, která v ČR nejreprezentativnějším způsobem zastupuje lesnický sektor.
Ze zdravotních důvodů se akce nemohl zúčastnit čestný člen ČLS Ing. Vladimír Krečmer, CSc. Ten však i přesto členy ČLS pozdravil a to prostřednictvím dopisu, který zde přikládáme v plném znění.
Velmi důstojný a dobře připravený průběh akce potvrdil, že ČLS je silná organizace, která má nejen v ČR, ale v celém evropském prostoru své pevné místo a jistě i velkou budoucnost před sebou.