TZ ČLS k soutěži pro školní mládež YPEF 2018

Letošní ročník evropské soutěže YPEF (Young People in European Forests) byl ukončen mezinárodním kolem v Litvě. Organizátorem bylo ředitelství Národního parku Aukštaitijos a Regionálního parku Labanoras.  Ubytování a většina programu proběhla v obci Paluse v ekocentru Campus Viridis v termínu 19. – 22. září 2018. Českou republiku reprezentovalo vítězné družstvo z národního kola ve složení Tereza Stehnová, Anna Boháčová a Jan Venc z Gymnázia Chotěboř.

Průběh evropského finále byl rozdělen na soutěž národních týmů a soutěž mezinárodních družstev určených losem. První večer proběhly dobrovolné prezentace národních týmů. V rámci české prezentace zazněl i zpěv státní hymny s patřičným komentářem k textu ve vztahu k lesům. Následující den proběhly prezentace národních týmů na téma „Lesní těžba v zemi týmu“. Prezentace hodnotily týmy navzájem, s větší vahou pak bylo počítáno s hodnocením členů mezinárodní komise. Následoval test složený z otázek dle učebních materiálů určených pro evropské finále. Poslední den programu začal ve včelařském muzeu v Stripeikiai. Zde byli účastníci rozlosování do mezinárodních týmů a soutěžili v různých dovednostech ve venkovním prostředí muzea. „Český tým obsadil skvělé třetí místo v národních týmech a Jan Venc zvítězil v mezinárodní části. Jeho úspěch umocnila třetím místem v mezinárodních týmech Anna Boháčová. Celou soutěž zakončila bubenická a ohňová show. Z pohledu České republiky se jednalo o doposud nejúspěšnější vystoupení na evropském pódiu soutěže YPEF“, uvedl Ing. Marek Šuba, který je koordinátorem této soutěže v naší republice.

V rámci 8. ročníku soutěže YPEF se na území ČR uskutečnilo 51 místních a 6 navazujících regionálních kol. Vše vyvrcholilo národním kolem v Kostelci nad Černými lesy 13. a 14. června 2018. Do soutěže se podařilo zapojit přes 150 škol a 1252 účastníků. Oproti předchozímu ročníku se jedná o nárůst ve výši 12%. Historicky poprvé postoupilo do evropského finále družstvo z „nelesnické“ školy, a to Gymnázia Chotěboř, které se soutěže YPEF účastní opakovaně a v předchozích ročnících skončilo opakovaně na druhém místě.

Jak uvedl předseda Ing. Pavel Draštík: „Národním koordinátorem mezinárodní soutěže YPEF v ČR je Česká lesnická společnost. Soutěž by se nemohla konat bez podpory a úzké spolupráce s MZe, Lesů ČR, Vojenských lesů a statků, LDF ČZU Praha, FLD Mendelu Brno, SLŠ Hranice, VOŠL a SLŠ B. Schwarzenberga Písek, ČLA Trutnov, SLŠ Žlutice, ÚHÚL Brandýs, ÚZEI a ML Plzeň. Tato široká spolupráce je u ostatních zapojených zemí vždy vysoce ceněna“.

9. ročník soutěže YPEF 2018/2019 začne místními koly v lednu 2018. Regionální kola proběhnou v období března a dubna opět na středních lesnických školách v Hranicích, Písku, Trutnově a Žluticích, na Mendelu v Brně a na ČZU v Praze. Národní kolo proběhne v červnu tradičně v Kostelci nad Černými lesy. Přihlašování bude spuštěno začátkem prosince. Pro aktuální ročník byla národní soutěžní komisí drobně upravena pravidla, se kterými budou účastnici seznámeni před zahájením nového ročníku.

Evropské finále se uskuteční koncem září příštího roku v naší republice v Rekreačním a vzdělávacím zařízení Olšina u Vojenských lesů a statků, s. p.

 

Jazykové verze webu

Aktuality

Silvarium - lesnické zprávy

Najdete nás na Facebooku

Spolupracujeme

Image result for logo úhúl   Image result for lesnická škola logo 

                           PTL, s.r.o.

 

 

 

 

Copyright © 2022    Česká lesnická společnost   |   Webdesign ekART, Vsetín

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakace zakázáno