Může za vysychání pramenů Vltavy „ekologický experiment“?

„Tak nám vysychá pramen Vltavy, …..“, řečeno slovy klasika. V autorském díle vydaném na LP v roce 1987 pod názvem „Večer s bratry Justy“, věnují oni velkou pozornost řece Vltavě. Mluví o tom, jak proteplujeme naší slovanskou vzájemností v Teplé Vltavě, ten studený přítok řeky Vltavy ze SRN. Škoda, že tito satiričtí kritici zapomněli také na suchou Vltavu, možná raději nechtěli domýšlet, co jednou způsobí fundamentální ekologičtí aktivisté.

Občanům Šumavy těžko pomohou průzkumy Hnutí Duha, kde v procentech vyčíslují, kolik našich obyvatel podporuje jejich úsilí za záchranu Šumavy, kterou předělávají k obrazu a rozumu svému, když v šumavských obcích bude ve studnách sucho. Vždyť oni zadavatelé těchto podporovaných průzkumů, po příjezdu do místa svého bydliště otočí kohoutkem a běda Vám, jestli mi nepoteče voda, na boj za divočinu na Šumavě rychle zapomenou.

Česká lesnická společnost již delší dobu aktivně poukazuje na nutnost zadržení vody v krajině. Příští měsíc na toto téma pořádáme odborný seminář. Skutečností je, že vědecké průzkumy o tom, co více zadržuje vodu v krajině, jestli les nebo bylinné patro se příliš neliší, ale praktický výsledek je zřejmý a diametrálně odlišný. Buřeň pod suchými pahýly zbylých stromů, nemůže nahradit vzrostlý zelený les „ tečka, konec diskusí na toto téma“! Určitě si nebudeme namlouvat, že sněhová pokrývka vydrží na jaře úplně stejně dlouhou dobu, jak pod lesním porostem, tak pod uschlým lesem, kam slunce dosáhne velmi snadno. Myslím si, že tento argument na pomalé zadržení jarní vody v krajině je nesmírně důležitý, ale v duchu potřeby a ospravedlnění nesmyslných činů a skutků provedených na Šumavě hodně opomíjený. Myslím si, že tato krátká letní epizoda, byť bude ještě bolestivá a drahá, nám ukázala, že lesní přírodní ekosystémy je třeba uvážlivě chránit a rozumně jim pomáhat, tím že je budeme lesnicky obhospodařovat, tak jak tomu již činí generace lesníků bezmála tři sta let.

Ing. Pavel Draštík
předseda ČLS

Jazykové verze webu

Aktuality

Nejbližší akce

Informace o plánovaných akcích se zde objeví v nejbližších dnech

Silvarium - lesnické zprávy

Najdete nás na Facebooku

Spolupracujeme

Image result for logo úhúl   Image result for lesnická škola logo 

                           PTL, s.r.o.

 

 

 

 

Copyright © 2024    Česká lesnická společnost   |   Webdesign ekART, Vsetín

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakace zakázáno